Council
Thursday, 8th May 2014 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
  1. Mr Mark Lewis
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Mr Mark Lewis
  4. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  3. Cllr Michael James John (Independent Group)
  4. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
5 Notice of Motion relating to Audit and Democratic Services Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  6. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  10. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  11. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  12. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  13. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  15. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  18. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
6 Notice of Motion relating to the Call-in of Cabinet Decisions
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  4. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
7 Notice of Motion relating to Broadband Provision
Share this agenda point
  1. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  2. Cllr David Pugh (Independent Group)
  3. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  6. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
8 Notice of Motion relating to Graduate Recruitment
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Huw George (Independent Group)
  5. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  7. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  8. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  9. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  11. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  12. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  13. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  16. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  17. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  18. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  19. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  20. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  21. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  22. Mr David Bryn Parry-Jones
  23. Mr Mark Lewis
  24. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  25. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  26. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  27. Mr Mark Lewis
  28. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  29. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  31. Mr David Bryn Parry-Jones
  32. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
9 Notice of Motion relating to Housing Allocations - Local Connections Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Alison Lee (Independent Plus)
  3. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Mary Umelda Havard (Independent Plus)
  6. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  7. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  9. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  10. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  11. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  12. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  13. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  14. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  15. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  16. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  17. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  18. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  20. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  22. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  23. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  24. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  25. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  27. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  28. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  29. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  30. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  31. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  32. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  33. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  34. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  35. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  36. Mr David Bryn Parry-Jones
  37. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  38. Mr David Bryn Parry-Jones
  39. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  40. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  41. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  42. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  43. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  44. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  45. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  46. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  47. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  48. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  49. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  50. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  52. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  53. Mr David Bryn Parry-Jones
  54. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  55. Cllr John Seymour Allen-Mirehouse (Independent Plus)
  56. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  57. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  58. Mr David Bryn Parry-Jones
  59. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  60. Mr David Bryn Parry-Jones
  61. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  62. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
10 Notice of Motion relating to the Planning and Rights of Way Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  2. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Gwilym Price (Labour)
  5. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  7. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  8. Mr David Bryn Parry-Jones
  9. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  12. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  13. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  14. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  16. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  17. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  18. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  19. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  20. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  21. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  22. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  23. Mr David Bryn Parry-Jones
  24. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  25. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
11 Notice of Motion relating to Members' Travel Claims
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  4. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  6. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  8. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  9. Cllr John Seymour Allen-Mirehouse (Independent Plus)
  10. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  14. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  15. Mr Laurence Harding
  16. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  17. Mr David Bryn Parry-Jones
  18. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  19. Mr David Bryn Parry-Jones
  20. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  22. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  24. Mr Laurence Harding
  25. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  27. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  28. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  29. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
11 Notice of Motion relating to Members' Travel Claims
Share this agenda point
  1. Mr David Bryn Parry-Jones
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Mr David Bryn Parry-Jones
  4. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  5. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  7. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  8. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
12 Pembrokeshire County Council Improvement Plan 2014/2015
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  8. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Michael James John (Independent Group)
  10. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Michael James John (Independent Group)
  12. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  13. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  14. Cllr Alison Lee (Independent Plus)
  15. Cllr Gwilym Price (Labour)
  16. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  17. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  18. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Cllr Huw George (Independent Group)
  22. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  23. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  25. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  26. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  27. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  28. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  29. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
13 Members and Co-opted Members Remuneration 2014 - 2015
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  6. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  9. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  10. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  11. Mr David Bryn Parry-Jones
  12. Mr David Bryn Parry-Jones
  13. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  14. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
14 Question submitted by Councillor D M Bryan under Council Procedure Rule 9.2 - Standards Committee decision regarding Councillor R M Lewis
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  4. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  6. Mr David Bryn Parry-Jones
  7. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
16 Question submitted by Councillor R M Stoddart under Council Procedure Rule 9.2 - Roofing of Coronation School, Meyrick Street, Pembroke Dock
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
16 Question submitted by Councillor R M Stoddart under Council Procedure Rule 9.2 - Roofing of Coronation School, Meyrick Street, Pembroke Dock
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
17 Question submitted by Councillor Jacob Williams under Council Procedure Rule 9.2 - Pension Opt - Out Payment Scheme
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
18 Question submitted by Councillor P N Miller under Council Procedure Rule 9.2 - Milford Haven Oil Refinery
Share this agenda point
  1. Cllr David Pugh (Independent Group)
  2. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  3. Cllr David Pugh (Independent Group)
  4. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  5. Cllr David Pugh (Independent Group)
19 Question submitted by Councillor P N Miller under Council Procedure Rule 9.2 - Town Centre Regeneration
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
20 Notice of Motion relating to Councillor R M Lewis, Deputy Leader and Cabinet Member
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Mr Laurence Harding
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Mr Laurence Harding
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  9. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  10. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  12. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  16. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Cllr Huw George (Independent Group)
  19. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  23. Mr David Bryn Parry-Jones
  24. Mr David Bryn Parry-Jones
  25. Mr Laurence Harding
23 Notice of Motion relating to Councillor R M Lewis, Deputy Leader and Cabinet Member
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  3. Mr Laurence Harding
  4. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Laurence Harding
  6. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  7. Mr Laurence Harding
  8. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  9. Mr Laurence Harding
  10. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
22 Notice of Motion relating to the public filming public Council meetings
Share this agenda point
  1. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  2. Cllr William John Arwyn Williams (Independent Plus)
  3. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  4. Mr David Bryn Parry-Jones
24 Notice of Motion relating to the Time to Care Charter
Share this agenda point
  1. Webcast has finished
Mr Laurence  Harding
Monitoring Officer
Mr Mark Lewis
Director of Finance and Leisure