Extraordinary Council - Tuesday, 14th April 2015 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Extraordinary Council
Tuesday, 14th April 2015 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Huw George (Independent Group)
  2. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Mary Umelda Havard (Independent Plus)
  5. Cllr David Pugh (Independent Group)
  6. Cllr Michael John (Independent Group)
  7. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  11. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  13. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  15. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  16. Cllr David Mark Edwards (Independent Plus)
  17. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  19. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  20. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  21. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  22. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
3 Notice of Motion relating to the Proposals for Post 16 Education in North and Central Pembrokeshire
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  2. Mr Laurence Harding
  3. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  5. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Gwilym Price (Labour)
  7. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  8. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  9. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  13. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  14. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  15. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  16. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  17. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  18. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  19. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  26. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  27. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  28. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  29. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  30. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Michael John (Independent Group)
  32. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  33. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  34. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  35. Cllr David Mark Edwards (Independent Plus)
  36. Cllr David Pugh (Independent Group)
  37. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  38. Cllr Michael James (Independent Group)
  39. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  40. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  41. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  42. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  44. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  45. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  46. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  47. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  49. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  50. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  51. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  52. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  53. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  54. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  55. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  56. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  57. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  58. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  59. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  60. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  61. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  62. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  63. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  64. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  65. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  66. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  67. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  68. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  69. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  70. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  71. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  72. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  73. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  74. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  75. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  76. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  77. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  78. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  79. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  80. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  81. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  82. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  83. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  84. Mr Laurence Harding
  85. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  86. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  87. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  88. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  89. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  90. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  91. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  92. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  93. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  94. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  95. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  96. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  97. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  98. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  99. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  100. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  101. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  102. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  103. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  104. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  105. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  106. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  107. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  108. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  109. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  110. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  111. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  112. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  113. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  114. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  115. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  116. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  117. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  118. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  119. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  120. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  121. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  122. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  123. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  124. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  125. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  126. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  127. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  128. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  129. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  130. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  131. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  132. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  133. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  134. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  135. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  136. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  137. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  138. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  139. Cllr Michael John (Independent Group)
  140. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  141. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  142. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  143. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  144. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  145. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  146. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  147. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  148. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  149. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  150. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  151. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  152. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  153. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  154. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  155. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  156. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  157. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  158. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  159. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  160. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  161. Mr Laurence Harding
  162. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  163. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  164. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  165. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  166. Webcast Finished
Photograph of Mr Laurence  Harding
Monitoring Officer
Photograph of Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council