Extraordinary Council - Thursday, 10th September 2015 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Extraordinary Council
Thursday, 10th September 2015 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Huw George (Independent Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr David William Mansel Rees (Independent Plus)
  6. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  7. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  8. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  9. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Gwilym Price (Labour)
  11. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  14. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  15. Cllr Mary Umelda Havard (Independent Plus)
  16. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  17. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  20. Cllr David Pugh (Independent Group)
  21. Cllr Michael John (Independent Group)
  22. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  23. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  24. Cllr Rod Bowen (Plaid Cymru Group)
  25. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  26. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  27. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
3 Review of Secondary Education Provision in Mid and North West Pembrokeshire - Haverfordwest Provision
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  4. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  5. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  6. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  10. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  11. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  12. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  13. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  14. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  15. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  16. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  17. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  18. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  19. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  23. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  25. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  26. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  27. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  28. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  29. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  30. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  31. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  32. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  33. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  34. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  35. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  36. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  37. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  38. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  39. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  40. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  41. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  42. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  43. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  44. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  45. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  46. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  47. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  48. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  49. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
3 Review of Secondary Education Provision in Mid and North West Pembrokeshire - Haverfordwest Provision
Share this agenda point
  1. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
4 Review of Secondary Education Provision in Mid and North West Pembrokeshire - Welsh Medium Provision
Share this agenda point
  1. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  4. Cllr Michael John (Independent Group)
  5. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  6. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  9. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  10. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
5 Review of Secondary Education Provision in Mid and North West Pembrokeshire - Fishguard and St David's Areas
Share this agenda point
  1. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  5. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  6. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  9. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  10. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  11. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  12. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  13. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  14. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  16. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  18. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  19. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  20. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  21. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  22. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  23. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  24. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  26. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  28. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  29. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  30. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  33. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  34. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  35. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  38. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  39. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  40. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  41. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  44. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  45. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  46. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  47. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  48. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  49. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  50. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  51. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  52. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  53. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  54. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  55. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  56. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  57. Cllr Michael John (Independent Group)
  58. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  59. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  60. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  61. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  62. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  63. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  64. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  65. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  66. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  67. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  68. Webcast Finished