Council
Thursday, 12th May 2016 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Naomi Joseph
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  8. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  9. Cllr John Davies (Independent Group)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  12. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  13. Cllr Michael James John (Independent Group)
  14. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  15. Cllr David Mark Edwards (Independent Plus)
  16. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  17. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  18. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  19. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  24. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  25. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  26. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  27. Cllr Huw George (Independent Group)
  28. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  30. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
4 a) 10 March 2016 - English
Share this agenda point
  1. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  2. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
4 c) 21 April 2016 - Extraordinary Meeting - English
Share this agenda point
  1. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr John Davies (Independent Group)
4 d) 21 April 2016 - Extraordinary Meeting - Welsh
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
5 Notice of Motion relating to 3G Pitch Strategy for Pembrokeshire
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  5. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  6. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  7. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  8. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  9. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  10. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
8 Notice of Motion relating to Local Government Reorganisation Poll
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  5. Cllr Michael James John (Independent Group)
  6. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  7. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  8. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  9. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  10. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  11. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  12. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  13. Cllr Paul Miller (Labour Group)
9 Notice of Motion relating to Off-Street Residents' Car Parking Schemes
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  3. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  4. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  6. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  7. Cllr Gwilym Price (Labour)
  8. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
10 Notice of Motion relating to County's Blue Flag Beaches
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Huw George (Independent Group)
  3. Cllr David Pugh (Independent Group)
  4. Cllr Huw George (Independent Group)
  5. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Huw George (Independent Group)
  7. Cllr Michael James John (Independent Group)
  8. Cllr Gwilym Price (Labour)
  9. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  10. Cllr Michael James (Independent Group)
  11. Cllr Huw George (Independent Group)
  12. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  14. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  15. Cllr Huw George (Independent Group)
  16. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  17. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
11 Notice of Motion relating to Webcasting in Committee Rooms 1 and 2
Share this agenda point
  1. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
12 Notice of Motion relating to Public Access to Public Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  5. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  6. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  7. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  8. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  9. Cllr Michael James John (Independent Group)
  10. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  12. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  18. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  19. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  20. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  21. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  22. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  23. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  24. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  25. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  27. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  29. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  30. Cllr Paul Miller (Labour Group)
13 Review of Secondary Education Provision in Mid and North West Pembrokeshire - Haverfordwest
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  6. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  7. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  8. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  9. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  10. Cllr Michael James John (Independent Group)
  11. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  12. Cllr Michael James John (Independent Group)
  13. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  14. Cllr Michael James John (Independent Group)
  15. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  18. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  20. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  21. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  22. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  23. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  24. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  26. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  27. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  28. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  29. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  30. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  31. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  32. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  33. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  34. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  35. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  36. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  37. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  38. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  39. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  40. Cllr Alison Lee (Independent Plus)
  41. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  42. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  44. Cllr David Mark Edwards (Independent Plus)
  45. Cllr John Davies (Independent Group)
  46. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  47. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  48. Cllr Michael James John (Independent Group)
  49. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  50. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  52. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  53. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  54. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  55. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  56. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  57. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  58. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  59. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  60. Mr Ian Westley (Chief Executive)
14 Implementation of new Overview and Scrutiny Model
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  3. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  4. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Michael James John (Independent Group)
  7. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  8. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  10. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  11. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  12. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
15 Cleddau Bridge Lifecycle Costs/Future Bridge Tolls
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  3. Cllr Michael James John (Independent Group)
  4. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  6. Cllr John Seymour Allen-Mirehouse (Independent Plus)
  7. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  8. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  11. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  12. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  16. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  17. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  18. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  19. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  22. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  23. Cllr John Seymour Allen-Mirehouse (Independent Plus)
  24. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  25. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  26. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  27. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  28. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  29. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  31. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  32. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  33. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  34. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  35. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  36. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  38. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  39. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  40. Cllr Huw George (Independent Group)
  41. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  42. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  43. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  44. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  45. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  46. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  47. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  48. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  49. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  50. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  51. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  52. Mr Ian Westley (Chief Executive)
16 Revised Code of Conduct for Members
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
17 Pembrokeshire County Council Improvement Plan 2016/2017
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  3. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  4. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  5. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  6. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  7. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  8. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  9. Cllr Michael James John (Independent Group)
  10. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  12. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  13. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
18 Composition of the Standards Committee of Pembrokeshire County Council
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  5. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  6. Mr Ian Westley (Chief Executive)
19 Members and Co-opted Members Remuneration 2016/2017
Share this agenda point
  1. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  4. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  7. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr John Seymour Allen-Mirehouse (Independent Plus)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Alison Lee (Independent Plus)
  12. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  13. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  14. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
20 Health Services in Pembrokeshire - Update Report by Hywel Dda University Health Board
Share this agenda point
21 Question submitted by Councillor M Williams under Council Procedure Rule 9.2 - Arriva Wales and Railtrack
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Huw George (Independent Group)
  3. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
22 Question Submitted by Councillor R M Stoddart under Council Procedure Rule 9.2 - Former Coronation School Pembroke Dock
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Webcast Finished
Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council