Council
Thursday, 14th July 2016 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Huw George (Independent Group)
  2. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  3. Cllr John Davies (Independent Group)
  4. Cllr Thomas James Richards (Independent Plus)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  7. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr David Mark Edwards (Independent Plus)
  9. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Michael James (Independent Group)
  11. Cllr David William Mansel Rees (Independent Plus)
  12. Cllr Lyn Margaret Jenkins (Independent Plus)
  13. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  14. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
4 Minutes of Previous Meetings
Share this agenda point
4 a) 12 May 2016 - English
Share this agenda point
4 b) 12 May 2016 - Welsh
4 c) 13 May 2016 - Annual Meeting 2016 - English
4 d) 13 May 2016 - Annual Meeting - Welsh
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
5 Notice of Motion relating to Public Access to Public Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr Paul Miller (Labour Group)
6 Review of Primary Education Provision in Milford Haven
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Huw George (Independent Group)
  4. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  9. Mr Huw Jones
7 Review of Secondary Education Provision in the Mid and North West of Pembrokeshire - Welsh Medium Provision
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  4. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  5. Cllr John Davies (Independent Group)
  6. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Cllr Huw George (Independent Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  12. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  13. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  14. Mr Huw Jones
  15. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  16. Mr Huw Jones
  17. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  20. Cllr Huw George (Independent Group)
  21. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Michael James (Independent Group)
  23. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Michael James John (Independent Group)
  25. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
8 Regulated Alteration to Ysgol Gymunedol Croesgoch - Alteration of the Medium of Instruction
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
9 School Catchment Changes
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  3. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Peter Alan Stock (Pembrokeshire Alliance Group)
  5. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  6. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  7. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  9. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
10 Notice of Motion relating to the Time to Care Charter
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  3. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Keith Lewis (Independent Plus)
  6. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  10. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  12. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  16. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  19. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  20. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  21. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  22. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  23. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  24. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  25. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  26. Mrs Pamela Marsden
  27. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  28. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  29. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  30. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  31. Cllr Huw George (Independent Group)
  32. Mrs Pamela Marsden
  33. Cllr Huw George (Independent Group)
  34. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  35. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  36. Mrs Pamela Marsden
  37. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  38. Cllr Robert Mark Lewis (Independent Plus)
  39. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  40. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  42. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  43. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  44. Mr Ian Westley (Chief Executive)
11 Terms of Reference for new Overview and Scrutiny Committees
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  3. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  4. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  6. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  7. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
12 Review of Allocation of Committee Seats to Political Groups
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  7. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  8. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  9. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  12. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  19. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  22. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  23. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  24. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
13 Appointment to the Vacancy for the Licensing Committee
Share this agenda point
  1. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  2. Cllr John Anthony Brinsden (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
14 Progressing the Councils Draft Vision Statement
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  4. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
15 Service Design Principles
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
16 Director Appointments
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  5. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  6. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  7. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  8. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Mr Ian Westley (Chief Executive)
  13. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
17 Review and Potential for Integration of Audit Committee and Corporate Governance Committee
18 Cabinet Members Annual Reports 2015-16
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
19 Question submitted by Councillor Jacob Williams under Council Procedure Rule 9.2 - Webcasting
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
20 Question submitted by Councillor R P Kilmister under Council Procedure Rule 9.2 - Prevention of Racism
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
21 Question submitted by Councillor R P Kilmister under Council Procedure Rule 9.2 - Reassurance to members of the community of ethnic origin
Share this agenda point
20 Question submitted by Councillor R P Kilmister under Council Procedure Rule 9.2 - Prevention of Racism
Share this agenda point
23 Question submitted by Councillor Lyn Jenkins under Council Procedure Rule 9.2 - Hate crime following the European Union Referendum
Share this agenda point
22 Question submitted by Councillor R P Kilmister under Council Procedure Rule 9.2 - Financial implications for Pembrokeshire following the European Union referendum
Share this agenda point
  1. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
24 Notice of Motion relating to the Proposed Footway Link from Castle Lake Car Park and Castle Square
Share this agenda point
25 Notice of Motion relating to the Car Park built with Heritage Lottery Funding, Welsh Assembly Funding, Cadw Funding, and Pembrokeshire County Council funding, located to the rear of the properties on Haverfordwest High Street adjacent to Foley House ca
Share this agenda point
26 Notice of Motion relating to Foley House Old Car Park
Share this agenda point
27 Notice for Motion relating to Webcasting of Pembrokeshire Public Services Board Meetings
Share this agenda point
  1. Webcast Finished
Professional Officer - Planning Places and Admissions
Pembrokeshire County Council
Mrs Pamela Marsden
Director of Social Services and Leisure