Schools and Learning Overview and Scrutiny Committee - Thursday, 15th September 2016 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Schools and Learning Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 15th September 2016 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  3. Committee Clerk
  4. Cllr John Davies (Independent Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Cllr David William Mansel Rees (Independent Plus)
  7. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  8. Cabinet Member
  9. Cabinet Member
  10. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  11. Rev B Witt - Church in Wales Representative
  12. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  13. Tom Moses - Parent Governor Representative
  14. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  15. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  16. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  17. Overview and Scrutiny Coordinator
  18. Committee Clerk
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr John Davies (Independent Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr David William Mansel Rees (Independent Plus)
  5. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  6. Cabinet Member
  7. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  8. Tom Moses - Parent Governor Representative
  9. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  10. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
3 Establishment of New Overview and Scrutiny Committees
Share this agenda point
  1. Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Overview and Scrutiny Coordinator
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Cllr John Davies (Independent Group)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Tom Moses - Parent Governor Representative
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr John Davies (Independent Group)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cabinet Member
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cabinet Member
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Cabinet Member
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  31. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  32. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  33. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  36. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Development of Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  4. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  15. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr John Davies (Independent Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  20. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  21. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  22. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  23. Cllr John Davies (Independent Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  31. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  32. Cllr Michael James (Independent Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Rev B Witt - Church in Wales Representative
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  37. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  38. Cabinet Member
  39. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  40. Cabinet Member
  41. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  42. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  43. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cabinet Member
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
5 Schools Scrutiny Panel
Share this agenda point
  1. Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  10. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  13. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Tom Moses - Parent Governor Representative
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Wynne Edwin Evans (Independent Plus)
  24. Cllr Michael James (Independent Group)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  31. Webcast Finished