Schools and Learning Overview and Scrutiny Committee - Thursday, 9th March 2017 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Schools and Learning Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 9th March 2017 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of the previous meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Public Submission / Correspondence
Share this agenda point
5 ERW support to Pembrokeshire Schools
Share this agenda point
  1. Betsan O'Connor
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Betsan O'Connor
  4. Cllr Michael James (Independent Group)
  5. Betsan O'Connor
  6. Cllr Michael James (Independent Group)
  7. Betsan O'Connor
  8. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  9. Betsan O'Connor
  10. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  11. Betsan O'Connor
  12. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  13. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  17. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  18. Betsan O'Connor
  19. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  22. Betsan O'Connor
  23. Cllr Owen Watkin James (Independent Plus)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Betsan O'Connor
  28. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  29. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  31. Betsan O'Connor
  32. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  33. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  34. Betsan O'Connor
  35. Cllr Michael James (Independent Group)
  36. Betsan O'Connor
  37. Cllr Michael James (Independent Group)
  38. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  39. Cllr Michael James (Independent Group)
  40. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  44. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  45. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  46. Betsan O'Connor
  47. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  48. Betsan O'Connor
  49. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  50. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  51. Betsan O'Connor
  52. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  53. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  54. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  55. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  56. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  57. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  58. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  59. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  60. Betsan O'Connor
  61. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  62. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  63. Betsan O'Connor
  64. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  65. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  66. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  67. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
6 School Categorisation
Share this agenda point
  1. Mr Paul Hughes
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Mr Paul Hughes
  7. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Tom Moses - Parent Governor Representative
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  12. Mr Paul Hughes
  13. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  14. Mr Paul Hughes
  15. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  16. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  18. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  19. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  22. Cllr Michael James (Independent Group)
  23. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  26. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Mr Paul Hughes
  29. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  30. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  31. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  32. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  33. Mr Paul Hughes
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Schools Scrutiny Panel Reports
Share this agenda point
  1. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  2. Cllr Michael James (Independent Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Phillip Williams - Parent Governor Representative
  9. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  14. Cllr Susan Margaret Dorothy Perkins (Independent Plus)
  15. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Jonathan Nutting (Pembrokeshire Alliance Group)
  18. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  22. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  23. Cllr Daphne Bush (Independent Plus)
  24. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Budget Proposals 2017-18
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 Audit Reports with Limited Assurance
Share this agenda point
  1. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  7. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
10 Estyn Improvement Conference
Share this agenda point
  1. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  5. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Webcast Finished
Slide selection
No profile image available for Mr Paul Hughes
Principal Challenge Adviser