Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 9th November 2017 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
5 Provisional Local Government Settlement for 2018 and Indicative Local Government Settlement for 2019-20; Outline Medium Term Financial Plan 2018-22; Budget Strategy for 2018-19 and Beyond; and Local Government Funding Formula review
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Chris Veale
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Michael James (Independent Group)
  13. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Michael James (Independent Group)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  29. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  30. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  34. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  37. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  38. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  39. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  40. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  41. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  47. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  48. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Leisure Strategy - Interim Report
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Mr Mike Cavanagh (Head of Leisure & Cultural Services)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Development of Information and Communications Technology (ICT) Strategy - Progress Update
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  3. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  9. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Michael James (Independent Group)
  20. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Michael James (Independent Group)
  22. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  24. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  28. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  31. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  32. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  33. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  34. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  37. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  40. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  43. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  49. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  50. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  51. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  52. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  53. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 Membership of Waste Working Group
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
10 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Webcast Finished
Slide selection