Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 25th January 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
1 Apologies for absence
Share this agenda point
  1. Cllr Michael James (Independent Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. John Hudson (Public Speaker)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. John Hudson (Public Speaker)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. John Hudson (Public Speaker)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  14. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  15. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  22. Cllr Michael James (Independent Group)
  23. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  26. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  29. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  30. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  31. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  32. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. John Hudson (Public Speaker)
  37. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  38. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  39. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  40. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  43. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  44. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  45. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  46. Cllr Michael James (Independent Group)
  47. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  48. John Hudson (Public Speaker)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  50. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  51. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  52. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  53. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  54. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  55. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  56. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  57. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  58. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  59. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  60. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
5 Draft County Council Budget 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Jason Bennett (Head of Adult Care)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Mr Steven Richards-Downes (Chief Education Officer)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Mr Steven Richards-Downes (Chief Education Officer)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  26. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Mr Steven Richards-Downes (Chief Education Officer)
  29. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  31. Mr Steven Richards-Downes (Chief Education Officer)
  32. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Michael James (Independent Group)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  37. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  38. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  39. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  40. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  42. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  45. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  47. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  50. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  52. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  53. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  54. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  55. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  56. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  57. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  58. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  59. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  60. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  61. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  62. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  63. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  64. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  65. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  66. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  67. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  68. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  69. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  70. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  71. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  72. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  73. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  74. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  75. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  76. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  77. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  78. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  79. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  80. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  81. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  82. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  83. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  84. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  85. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  86. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  87. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  88. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  89. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  90. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  91. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  92. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  93. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  94. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  95. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  96. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  97. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  98. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  99. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  100. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  101. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  102. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  103. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  104. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  105. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  106. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  107. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  108. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  109. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  110. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  111. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  112. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  113. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
6 Access to Services: Transformation Work Stream
Share this agenda point
  1. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  2. Tracy Amos
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  6. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  7. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  8. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  9. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  10. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  11. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  12. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  15. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  16. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  17. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  18. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  19. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  20. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  21. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  22. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  23. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  24. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  25. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  26. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  27. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  28. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  32. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  35. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  36. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  37. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  38. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  39. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  40. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  41. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  42. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  47. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Social Media Strategy
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  3. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  4. Cllr Michael James (Independent Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  17. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  18. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  19. Gareth Johnson
  20. Gareth Johnson
  21. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  22. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  25. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  27. Mr Lee McSparron (Head of IT)
  28. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  31. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Finance Panel - Terms of Reference
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Webcast Finished
Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council