Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Friday, 16th February 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Waste Service Review
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  3. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  13. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  14. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  15. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  16. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  17. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  18. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  19. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Michael James (Independent Group)
  22. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  23. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  24. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  25. Owain Griffiths - WRAP
  26. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  27. Owain Griffiths - WRAP
  28. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  29. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  33. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  34. Mr Ian Eynon (Head of Finance & Business Services)
  35. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  36. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  37. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  38. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  39. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  40. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  41. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  42. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Michael James (Independent Group)
  46. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  47. Sarah Worby - Corporate Communications Officer
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  49. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  50. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  51. Owain Griffiths - WRAP
  52. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  53. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  54. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  55. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  56. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  57. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  58. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  59. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  60. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  61. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  62. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  63. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  64. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  65. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  66. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  67. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  68. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  69. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  70. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  71. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  72. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  73. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  74. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  75. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  76. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  77. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  78. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  79. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  80. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  81. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  82. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  83. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  84. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  85. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  86. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  87. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  88. Mr Ian Eynon (Head of Finance & Business Services)
  89. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
5 Second Homes Council Tax - Community Element
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  7. Owain Griffiths - WRAP
  8. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  20. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  21. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  25. Cllr Michael James (Independent Group)
  26. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  30. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  31. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  32. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  33. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  34. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  35. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  37. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  40. Cllr Michael James (Independent Group)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  43. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  44. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  45. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  49. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  50. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  51. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  52. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  53. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  54. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  55. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  56. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  57. Webcast Finished
Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
Head of Environmental Services and Public Protection