Services Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 1st February 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
5 Referral of Notice of Motion from Council - Road Adoptions - Compulsory
Share this agenda point
  1. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
6 Draft County Council Budget 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  14. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Mr Jonathan Griffiths (Director of Social Services)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  19. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  20. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  21. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  22. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  26. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  27. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  28. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  29. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  30. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  31. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  32. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  33. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  34. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  35. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  36. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  37. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  38. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  39. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  40. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  45. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  46. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  47. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  48. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  49. Cllr David Pugh (Independent Group)
  50. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  51. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  52. Cllr David Pugh (Independent Group)
  53. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  54. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  55. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  56. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  57. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  58. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  59. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  60. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  61. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  62. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  63. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  64. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  65. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  66. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  67. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  68. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  69. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  70. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  71. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  72. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  73. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  74. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  75. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  76. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  77. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  78. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  79. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  80. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  81. Cllr David Pugh (Independent Group)
  82. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  83. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  84. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  85. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  86. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  87. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  88. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  89. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  90. Cllr David Pugh (Independent Group)
  91. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  92. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  93. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  94. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  95. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  96. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  97. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  98. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  99. Cllr David Pugh (Independent Group)
  100. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  101. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  102. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  103. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Notice of Motion relating to Car Parking in Gordon Street, Pembroke Dock
7 Notice of Motion relating to Car Parking in Gordon Street, Pembroke Dock
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  8. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  14. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  19. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  20. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  21. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  22. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  23. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  24. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  27. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  28. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  29. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  30. Cllr David Pugh (Independent Group)
  31. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  32. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  33. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  34. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  37. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  38. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  39. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  40. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  41. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  42. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  43. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  44. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  47. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  48. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  49. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  50. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  51. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  52. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  53. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  54. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  55. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  56. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  57. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  58. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  59. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  60. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  61. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  62. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  63. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  64. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  65. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
8 Notice of Motion relating to the Provision of Car Passes for Community Care Workers
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  4. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  9. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  10. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  14. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr David Pugh (Independent Group)
  17. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  18. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  19. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
9 Council House Rent Increase 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Mr Kerry MacDermott
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  9. Mr Kerry MacDermott
  10. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
10 Service Transformation Plan Monitoring Reports
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  14. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  20. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  22. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
11 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr David Pugh (Independent Group)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  6. Cllr David Pugh (Independent Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Webcast Finished
Mr Kerry MacDermott
Head of Revenues and Assurance
Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council