Services Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 19th April 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
5 Referral of a Notice of Motion from Council
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
8 Property Service
Share this agenda point
  1. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr David Pugh (Independent Group)
  14. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  15. Cllr David Pugh (Independent Group)
  16. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  19. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  20. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  21. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  22. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  24. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  25. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  26. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  27. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  28. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  29. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  30. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  31. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  32. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  33. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  34. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  35. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  36. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  37. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  38. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  39. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  40. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  43. Mr Barry Cooke (Head of Property)
  44. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Regeneration Service
Share this agenda point
  1. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  14. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  17. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  18. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  19. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr David Pugh (Independent Group)
  21. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  22. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  23. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Cllr David Pugh (Independent Group)
  26. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  27. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  28. Cllr David Pugh (Independent Group)
  29. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  30. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  31. Cllr David Pugh (Independent Group)
  32. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  33. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  34. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  35. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  37. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  38. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  39. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  40. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  41. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  42. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  43. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  44. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  47. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  48. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  49. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  50. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  51. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  52. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  53. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  54. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  55. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  56. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  57. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  58. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  59. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  60. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  61. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  62. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  63. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  64. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  65. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  66. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  67. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  68. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  69. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  70. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  71. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  72. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  73. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  74. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  75. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  76. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  77. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  78. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  79. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  80. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  81. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  82. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  83. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  84. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  85. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  86. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  87. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  88. Cllr David Pugh (Independent Group)
  89. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  90. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  91. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  92. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  93. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  94. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  95. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  96. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  97. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
5 Referral of a Notice of Motion from Council
6 Notice of Motion Relating to Making Road Adoptions Compulsory
Share this agenda point
  1. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  2. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  3. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Cllr David Pugh (Independent Group)
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  15. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  16. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  17. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  18. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  19. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  24. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
9 Service Improvement Plan monitoring Quarter 4 2017-18 (1st January 2018 - 31st March 2018)
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  7. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  8. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Mr Martin White (Head of Regeneration)
  11. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
10 Draft Forward Work Programme 2018-19
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Overview and Scrutiny Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Webcast Finished
Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council