Council - Thursday, 11th October 2018 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Council
Thursday, 11th October 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  3. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  4. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  5. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  6. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  10. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  11. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  13. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Michael John (Independent Group)
  16. Cllr Huw George (Independent Group)
  17. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
5 Questions submitted by Mr J Hudson under Council Procedure Rule 4.9 - Increase of the Fees and Charges, Parc Gwyn Crematorium
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
6 Question submitted by Mr M Hart under Council Procedure Rule 4.9 - Staff Grievance Policy
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
7 Question submitted by Mr D Edwards under Council Procedure Rule 4.9 - Scheme to increase classes of plastic recyclate
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
8 Allocation of Committee Seats
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Michael John (Independent Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
9 Memorandum of Understanding between Pembrokeshire College and Pembrokeshire County Council in respect of the delivery of Post 16 Education
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  17. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr John Davies (Independent Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  26. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  27. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  28. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  30. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  33. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  36. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  39. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  40. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  42. Ian Westley (Chief Executive)
  43. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  46. Ian Westley (Chief Executive)
  47. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  49. Cllr John Davies (Independent Group)
  50. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  51. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  52. Ian Westley (Chief Executive)
  53. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  54. Ian Westley (Chief Executive)
  55. Cllr John Davies (Independent Group)
  56. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  57. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  58. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  59. Ian Westley (Chief Executive)
  60. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  61. Ian Westley (Chief Executive)
  62. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  63. Ian Westley (Chief Executive)
  64. Cllr John Davies (Independent Group)
  65. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  66. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  67. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  68. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  69. Ian Westley (Chief Executive)
  70. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  71. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  72. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  73. Ian Westley (Chief Executive)
  74. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  75. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  76. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  77. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  78. Ian Westley (Chief Executive)
  79. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
10 St Mary's Church School, Pembroke Dock
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
11 Pembrokeshire County Council Improvement Review 2017-18
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  14. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  17. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  23. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  24. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  25. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  27. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  28. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  30. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  33. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  36. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  39. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  40. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  41. Cllr John Davies (Independent Group)
  42. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  45. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  46. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  47. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  48. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  49. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  50. Cllr Michael John (Independent Group)
  51. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  52. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  53. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  54. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  55. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  56. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
12 Question submitted by Councillor Joshua Beynon under Council Procedure Rule 4.10 - Former Communities First Centre Building
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
13 Question submitted by Councillor Joshua Beynon under Council Procedure Rule 4.10 - Plans to improve Education Standards in Pembrokeshire
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
14 Question submitted by Councillor Di Clements under Council Procedure Rule 4.10 - Broadband Provision
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
15 Questions submitted by Councillor Michael Stoddart under Council Procedure Rule 4.10 - Complaint to Dyfed Powys Police
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  22. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  23. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  27. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  28. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Ian Westley (Chief Executive)
  33. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
16 Question submitted by Councillor Jacob Williams under Council Procedure Rule 4.10 - Ocky White Premises Purchase Price
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
17 Notice of Motion relating to Lucy's Law National Campaign regarding Banning Third Party Puppy Sales
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
18 Notice of Motions relating to Special Responsibility Allowance for an Overview and Scrutiny Committee Chairman
Share this agenda point
19 Notice of Motion relating to Legal Opinion provided by James Goudie QC
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Webcast Finished