Council - Thursday, 26th July 2018 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Council
Thursday, 26th July 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  4. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  5. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  6. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  7. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  8. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  10. Cllr Michael John (Independent Group)
  11. Cllr Peter Morgan (Independent Group)
  12. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  13. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  15. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  16. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  17. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  18. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  20. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
4 Minutes of Previous Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Michael James (Independent Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
5 Question submitted by Mr D Edwards under Council Procedure Rule 4.9 - Meals on Wheels Service
Share this agenda point
  1. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
6 Question submitted by Mr D Edwards under Council Procedure Rule 4.9 - Process for Questions from Members of the Public at Council Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
7 Addressing the Council Chamber
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
8 Review of Part 3 of the Constitution of Pembrokeshire County Council: Delegations
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
9 Presiding Member - Sections 24a and 24b of the Local Government Act 1972
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Ian Westley (Chief Executive)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Ian Westley (Chief Executive)
  20. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Ian Westley (Chief Executive)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  24. Ian Westley (Chief Executive)
  25. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  27. Ian Westley (Chief Executive)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  30. Ian Westley (Chief Executive)
  31. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  33. Ian Westley (Chief Executive)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  36. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  39. Ian Westley (Chief Executive)
  40. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
10 Confirmation of Head of Joint Strategic Commissioning role for Carmarthenshire and Pembrokeshire
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Mr Jonathan Griffiths (Director of Social Services)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
11 Appointment of Head of Economic Development & Regeneration
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  17. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  19. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  20. Cllr David Pugh (Independent Group)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  24. Cllr Michael John (Independent Group)
  25. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  27. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  30. Ian Westley (Chief Executive)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  33. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  34. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  36. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  39. Ian Westley (Chief Executive)
  40. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  41. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  43. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  44. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  45. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  46. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
12 Proposed Senior Management Structure
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  5. Ian Westley (Chief Executive)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Ian Westley (Chief Executive)
  9. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  10. Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  18. Ian Westley (Chief Executive)
  19. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  20. Ian Westley (Chief Executive)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  24. Ian Westley (Chief Executive)
  25. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  26. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  27. Ian Westley (Chief Executive)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  30. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  31. Ian Westley (Chief Executive)
  32. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  33. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
13 Independent Member to the Standards Committee
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
14 Proposed consultation response to the Local Democracy and Boundary Commission for Wales on Electoral Review
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Ian Westley (Chief Executive)
  6. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Ian Westley (Chief Executive)
  17. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  18. Ian Westley (Chief Executive)
  19. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  20. Ian Westley (Chief Executive)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  24. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  26. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  27. Ian Westley (Chief Executive)
  28. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  30. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  31. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  32. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  33. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  34. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  36. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Ian Westley (Chief Executive)
  39. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  40. Ian Westley (Chief Executive)
  41. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  42. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
15 Allocation of Committee Seats
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
16 21st Century Schools Office of Government Commerce (OGC) Gateway Review - (Strategic Assessment)
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
17 21st Century Schools - English Medium, Haverfordwest Site Selection - Member Task and Finish Group Report
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  15. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  24. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  28. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  29. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  31. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  33. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  34. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  36. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  39. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  40. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  41. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  42. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  43. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  44. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  45. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
18 Review of Primary Education Provision in Haverfordwest
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
19 Regulated Alteration to Templeton Community Primary School - Admission of Part Time Three Year Old Pupils
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
20 Review of the new Overview and Scrutiny model
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  7. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
21 Scrutiny Annual Report - 2017-18
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  8. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  9. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Michael James (Independent Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  14. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
22 Leisure Strategy for Pembrokeshire
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Mr Mike Cavanagh (Head of Leisure & Cultural Services)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  18. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  19. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  20. Mr Mike Cavanagh (Head of Leisure & Cultural Services)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
23 Swansea Bay City Deal (City Region)
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  3. Ms. Lucy Griffiths (Legal Advisor)
  4. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  8. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Ms. Lucy Griffiths (Legal Advisor)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Ian Westley (Chief Executive)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  22. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  23. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  24. Ms. Lucy Griffiths (Legal Advisor)
  25. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  27. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  28. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  30. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  31. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  32. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  33. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  34. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  35. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  36. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  40. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Ms. Lucy Griffiths (Legal Advisor)
  43. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  45. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  47. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  49. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  50. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  52. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  53. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  54. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  55. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  56. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  57. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  58. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  59. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
24 Review of Statement of Accounts for 2017 - 18 (including Tenby and Lower Fishguard Harbours' Authority)
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Jeremy Saunders (Wales Audit Office)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  6. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
25 Annual Report - Tenby and District Pool Trust - 2017 - 18
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
26 Annual Governance Statement 2017 - 18
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  4. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
27 Question submitted by Councillor Joshua Beynon under Council Procedure Rule 4.10 - Performance Appraisals for Directors
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
28 Question submitted by Councillor Joshua Beynon under Council Procedure Rule 4.10 - Community Asset Transfers
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
29 Question submitted by Councillor Mark Carter under Council Procedure Rule 4.10 - IT Systems for Contacting Residents
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
30 Question submitted by Councillor Mark Carter under Council Procedure Rule 4.10 - Details of land owned by the County Council
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
31 Question submitted by Councillor Michael Stoddart under Council Procedure Rule 4.10 - Statement relating to paying for A Level delivery
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
32 Question submitted by Councillor Michael Stoddart under Council Procedure Rule 4.10 - Viable A Level class size
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
33 Question submitted by Councillor Michael Stoddart under Council Procedure Rule 4.10 - Statements relating to A Level class sizes
Share this agenda point
  1. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
34 Question submitted by Councillor Jacob Williams under Council Procedure Rule 4.10 - Copy of Legal Opinion dated 8 June 2018 and instructions
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  4. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  5. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  6. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  7. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  8. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
35 Notice of Motion relating to the Votes at 16 Campaign
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Webcast Finished