Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee - Thursday, 20th September 2018 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 20th September 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Michael James (Independent Group)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 Corporate Safeguarding Policy
Share this agenda point
  1. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cheryl Loughlin - Safeguarding in Education Manager
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cheryl Loughlin - Safeguarding in Education Manager
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr John Davies (Independent Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr John Davies (Independent Group)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cheryl Loughlin - Safeguarding in Education Manager
  15. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  16. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  18. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  19. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  22. Mr Anthony Maynard (Head of Children's Services)
  23. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  24. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  27. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  28. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  31. Mr Anthony Maynard (Head of Children's Services)
  32. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  33. Cllr John Davies (Independent Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  36. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  37. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  38. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  39. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  40. Cheryl Loughlin - Safeguarding in Education Manager
  41. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  42. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  44. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  45. Mr Anthony Maynard (Head of Children's Services)
  46. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  47. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  49. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  50. Mr Anthony Maynard (Head of Children's Services)
  51. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  52. Mr Anthony Maynard (Head of Children's Services)
  53. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  54. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  55. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  56. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  57. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  58. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  59. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  60. Cllr John Davies (Independent Group)
  61. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  62. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  63. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  64. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  65. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
6 County Farm Estate Review
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr John Davies (Independent Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  20. Cllr Michael James (Independent Group)
  21. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Ms. Lynne Richards (Scrutiny Support Coordinaor)
  28. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  36. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  37. Cllr Michael James (Independent Group)
  38. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  39. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  40. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  41. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  43. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  48. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Data Protection Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Ms. Joanne Hendy (Governance, Complaints & Information Manage
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Ms. Joanne Hendy (Governance, Complaints & Information Manage
  6. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  9. Ms. Joanne Hendy (Governance, Complaints & Information Manage
  10. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  13. Ms. Joanne Hendy (Governance, Complaints & Information Manage
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Waste Working Group Update Report
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Sarah Edwards - Strategic Project Officer (Waste Management)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michael James (Independent Group)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 Finance Panel Update Report
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Michael James (Independent Group)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  22. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  23. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  24. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  28. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
10 Wales Audit Office Report - Overview and Scrutiny: Fit for the Future?
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  9. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  15. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  16. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  17. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  18. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr John Davies (Independent Group)
  21. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  26. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  27. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  28. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
11 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michael James (Independent Group)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Webcast Finished
No profile image available for Ms. Lynne Richards (Scrutiny Support Coordinaor)
Partnership & Scrutiny Support Coordinator)