Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Tuesday, 13th November 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
5 Council Tax 2nd Homes - Review of Community Element
Share this agenda point
  1. Cllr Michael James (Independent Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  8. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  9. Sinead Henehan - Team Leader, Community Regeneration
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  16. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  17. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Michael James (Independent Group)
  19. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Cllr Michael James (Independent Group)
  22. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  24. Sinead Henehan - Team Leader, Community Regeneration
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  28. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Huw George (Independent Group)
  31. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  32. Cllr Huw George (Independent Group)
  33. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  36. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  37. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  38. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  39. Sinead Henehan - Team Leader, Community Regeneration
  40. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  46. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  47. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  48. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  50. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  52. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  53. Cllr Huw George (Independent Group)
  54. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  55. Cllr Huw George (Independent Group)
  56. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  57. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  58. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  59. Cllr Huw George (Independent Group)
  60. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  61. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  62. Sinead Henehan - Team Leader, Community Regeneration
  63. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  64. Cllr Huw George (Independent Group)
  65. Sinead Henehan - Team Leader, Community Regeneration
  66. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  67. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  68. Cllr Michael James (Independent Group)
  69. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  70. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  71. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  72. Cllr Michael James (Independent Group)
  73. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  74. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  75. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  76. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  77. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  78. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  79. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  80. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  81. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
6 Provisional Local Government Settlement 2019-20; Outline Medium Term Financial Plan and Projected Funding Gap 2019-20 to 2022-23; Budget Strategy for 2019-20 and Beyond
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  7. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  8. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  9. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  10. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  11. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  12. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  15. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  16. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  29. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Corporate Debt Recovery Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 Corporate Debt Recovery Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  9. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  10. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  11. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  12. Cllr Michael James (Independent Group)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  15. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  16. Cllr Michael James (Independent Group)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Helen Lewis - Principal Revenues Officer
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  22. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  23. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  24. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Local Development Plan 2 2017-33 - Draft Preferred Strategy
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  10. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  11. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  12. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  14. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  17. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  18. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  20. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  21. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  22. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  23. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  24. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  25. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  26. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  27. Cllr Michael James (Independent Group)
  28. Sara Morris - Development Plans and Conservation Manager
  29. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  30. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 HR (People) Strategy
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  6. Sue Swan - Learning and Development Manager
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  10. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  11. Sue Swan - Learning and Development Manager
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  15. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  16. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  30. Sue Swan - Learning and Development Manager
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Sue Swan - Learning and Development Manager
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
10 Homelessness Strategy - Action Plan - 2019-23
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  3. Emily James - Principal Housing Officer
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Emily James - Principal Housing Officer
  7. Cllr Michael James (Independent Group)
  8. Emily James - Principal Housing Officer
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  11. Emily James - Principal Housing Officer
  12. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  13. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Emily James - Principal Housing Officer
  17. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  19. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  21. Emily James - Principal Housing Officer
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Michael James (Independent Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Emily James - Principal Housing Officer
  28. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  29. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
11 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  3. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  4. Ms. Lynne Richards (Scrutiny Support Coordinaor)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michael James (Independent Group)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Webcast Finished
Partnership & Scrutiny Support Coordinator)