Services Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 22nd November 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
3 c) Extraordinary - 28 September 2018 - English
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 Disabled Facilities Grants
Share this agenda point
  1. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  2. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  7. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  8. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  9. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  10. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  11. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  14. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  15. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  18. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  19. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  20. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  22. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  24. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  27. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  28. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  29. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  30. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  31. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  33. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  34. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  37. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  38. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  39. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  40. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  43. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  44. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  45. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  46. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  47. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  48. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  49. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  50. Mr Andrew Davies-Wrigley (Housing Strategy Manager)
  51. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  52. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
6 Public Protection Service (including update on District Enforcement Private Enforcement Initiative)
Share this agenda point
  1. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  2. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr David Pugh (Independent Group)
  7. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  8. Cllr David Pugh (Independent Group)
  9. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  12. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  13. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  14. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  15. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  17. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  18. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  19. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  22. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  23. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  24. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  27. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  28. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  30. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  31. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  32. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  33. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  34. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  35. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  36. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  37. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  38. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  39. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  40. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  41. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  42. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  43. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  44. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  45. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  46. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  47. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  48. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  49. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  50. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  51. Cllr David Pugh (Independent Group)
  52. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  53. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  54. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  55. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  56. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  57. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  58. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  59. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  60. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  61. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  62. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  63. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  64. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  65. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  66. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  67. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  68. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  69. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  70. John Dunne (District Enforcement Representative)
  71. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  72. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  73. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  74. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  75. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  76. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  77. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  78. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  79. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  80. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  81. John Dunne (District Enforcement Representative)
  82. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  83. John Dunne (District Enforcement Representative)
  84. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  85. John Dunne (District Enforcement Representative)
  86. John Dunne (District Enforcement Representative)
  87. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  88. John Dunne (District Enforcement Representative)
  89. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  90. John Dunne (District Enforcement Representative)
  91. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  92. John Dunne (District Enforcement Representative)
  93. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  94. John Dunne (District Enforcement Representative)
  95. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  96. John Dunne (District Enforcement Representative)
  97. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  98. John Dunne (District Enforcement Representative)
  99. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  100. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  101. John Dunne (District Enforcement Representative)
  102. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  103. John Dunne (District Enforcement Representative)
  104. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  105. John Dunne (District Enforcement Representative)
  106. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  107. John Dunne (District Enforcement Representative)
  108. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  109. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  110. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  111. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  112. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  113. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  114. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  115. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  116. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  117. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  118. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  119. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  120. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  121. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  122. John Dunne (District Enforcement Representative)
  123. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  124. John Dunne (District Enforcement Representative)
  125. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  126. John Dunne (District Enforcement Representative)
  127. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  128. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  129. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  130. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  131. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  132. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  133. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  134. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  135. John Dunne (District Enforcement Representative)
  136. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  137. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  138. John Dunne (District Enforcement Representative)
  139. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  140. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  141. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  142. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  143. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  144. John Dunne (District Enforcement Representative)
  145. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  146. John Dunne (District Enforcement Representative)
  147. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  148. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  149. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  150. Cllr David Pugh (Independent Group)
  151. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  152. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  153. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  154. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  155. Cllr David Pugh (Independent Group)
  156. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  157. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  158. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  159. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  160. John Dunne (District Enforcement Representative)
  161. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  162. John Dunne (District Enforcement Representative)
  163. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  164. John Dunne (District Enforcement Representative)
  165. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  166. John Dunne (District Enforcement Representative)
  167. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  168. John Dunne (District Enforcement Representative)
  169. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  170. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  171. John Dunne (District Enforcement Representative)
  172. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  173. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  174. John Dunne (District Enforcement Representative)
  175. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  176. John Dunne (District Enforcement Representative)
  177. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  178. John Dunne (District Enforcement Representative)
  179. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  180. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  181. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  182. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  183. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  184. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  185. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  186. John Dunne (District Enforcement Representative)
  187. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  188. John Dunne (District Enforcement Representative)
  189. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  190. John Dunne (District Enforcement Representative)
  191. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  192. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  193. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  194. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  195. John Dunne (District Enforcement Representative)
  196. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  197. John Dunne (District Enforcement Representative)
  198. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  199. John Dunne (District Enforcement Representative)
  200. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  201. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  202. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  203. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  204. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  205. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  206. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  207. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  208. John Dunne (District Enforcement Representative)
  209. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  210. John Dunne (District Enforcement Representative)
  211. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  212. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  213. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  214. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  215. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  216. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  217. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  218. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  219. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  220. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  221. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  222. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  223. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  224. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  225. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  226. John Dunne (District Enforcement Representative)
  227. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  228. John Dunne (District Enforcement Representative)
  229. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  230. John Dunne (District Enforcement Representative)
  231. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Service Plan Monitoring - Quarter 2 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr David Pugh (Independent Group)
  2. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr David Pugh (Independent Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr David Pugh (Independent Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
Head of Environmental Services and Public Protection
Private Sector Housing and Housing Strategy Manager