Council
Thursday, 13th December 2018 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Margot Bateman OBE (Independent Group)
  4. Cllr Steve Yelland (Conservative Group)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  11. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  12. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
5 Notice of Motion relating to Legal Opinion provided by James Goudie QC
Share this agenda point
  1. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  2. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Ian Westley (Chief Executive)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  10. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  14. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  18. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  19. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  20. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  21. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  24. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  26. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  28. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  29. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  30. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  31. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  32. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  33. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  36. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  38. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  39. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  40. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  41. Ian Westley (Chief Executive)
  42. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  43. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  44. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  45. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  47. Ian Westley (Chief Executive)
  48. Ian Westley (Chief Executive)
  49. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
6 Notice of Motion relating to Special Responsibility Allowance for Overview and Scrutiny Chairman
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  4. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  5. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  9. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  19. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  26. Ian Westley (Chief Executive)
  27. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Cllr John Davies (Independent Group)
  33. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  34. Cllr Michael James John (Independent Group)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  36. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  40. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  42. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  44. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
7 Presiding Member - Sections 24a and 24b of the Local Government Act 1972
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Michael James John (Independent Group)
  6. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Michael James John (Independent Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr John Davies (Independent Group)
  13. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Ian Westley (Chief Executive)
  16. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  18. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Ian Westley (Chief Executive)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Cllr John Davies (Independent Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  27. Cllr Samuel Kurtz (Conservative Group)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  31. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  32. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  33. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  36. Cllr John Davies (Independent Group)
  37. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  38. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  40. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  41. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  42. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  43. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  44. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  46. Ian Westley (Chief Executive)
  47. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  48. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  49. Ian Westley (Chief Executive)
  50. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  52. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  53. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  54. Ian Westley (Chief Executive)
  55. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  56. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  57. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  58. Ian Westley (Chief Executive)
  59. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  60. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  61. Cllr John Davies (Independent Group)
  62. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  63. Ian Westley (Chief Executive)
  64. Cllr John Davies (Independent Group)
  65. Ian Westley (Chief Executive)
  66. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  67. Ian Westley (Chief Executive)
  68. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  69. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  70. Ian Westley (Chief Executive)
  71. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  72. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  73. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  74. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  75. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
8 Proposal to proceed to consultation on federation between Ysgol Gymunedol Maenclochog and Ysgol Gymunedol Brynconin
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  5. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
9 Review of the Cabinet Scheme of Delegation
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  5. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  14. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
10 Revised Financial Regulations
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
11 New Contract Procedure Rules
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  5. Mr Paul Ashley-Jones (Head of Procurement)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  8. Mr Paul Ashley-Jones (Head of Procurement)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Mr Paul Ashley-Jones (Head of Procurement)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
12 Employee Code of Conduct
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  9. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  10. Ian Westley (Chief Executive)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  18. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  19. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Ian Westley (Chief Executive)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Ian Westley (Chief Executive)
  26. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  27. Ian Westley (Chief Executive)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
13 The Council Tax Reduction Scheme - 2019-20
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
14 Draft County Council Budget 2019-20 and Medium Term Financial Plan 2019-20- 2022-23
14 Draft County Council Budget 2019-20 and Medium Term Financial Plan 2019-20- 2022-23
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Michael James John (Independent Group)
  6. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  7. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  8. Cllr Michael James John (Independent Group)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  15. Mr Jonathan Griffiths (Director of Social Services)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr John Davies (Independent Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  20. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  21. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  24. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  25. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  26. Cllr John Davies (Independent Group)
  27. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  28. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  29. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  30. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  33. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  34. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  35. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  36. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
15 Allocation of Committee Seats
Share this agenda point
16 Pembrokeshire Local Development Plan 2 (2017-2033) Pre-Deposit Consultation Documents
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr David Pugh (Independent Group)
  4. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  7. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  10. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  17. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  18. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
17 Council Tax Premium for Second Homes
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  9. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  11. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  14. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  15. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  16. Cllr Michael James John (Independent Group)
  17. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  19. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  23. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
18 Rights of Way Improvement Plan for Pembrokeshire 2018-2028
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
19 Strengthening Scrutiny in Pembrokeshire County Council
Share this agenda point
  1. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  2. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  3. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  4. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  5. Cllr Michael James John (Independent Group)
  6. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  8. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
20 Cleddau Bridge
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  5. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  6. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  7. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  8. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  9. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  10. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  11. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  12. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  13. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  16. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  17. Cllr Michael James John (Independent Group)
  18. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  20. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  21. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  22. Ian Westley (Chief Executive)
  23. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  24. Ian Westley (Chief Executive)
  25. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  26. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Michael James John (Independent Group)
  28. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  29. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  30. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  31. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  32. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  33. Ian Westley (Chief Executive)
  34. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  35. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  37. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  38. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  39. Ian Westley (Chief Executive)
  40. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  41. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  42. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  43. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  44. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  45. Cllr Michael James John (Independent Group)
  46. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  47. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  48. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  49. Ian Westley (Chief Executive)
  50. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  51. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  52. Ian Westley (Chief Executive)
  53. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  54. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
21 Question submitted by Councillor Reg Owens under Council Procedure Rule 4.10 - Cleddau Bridge
Share this agenda point
  1. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
22 Question submitted by Councillor Reg Owens under Council Procedure Rule 4.10 - Traffic Arrangements within School grounds
Share this agenda point
  1. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  2. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  4. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  5. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  6. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
23 Question submitted by Councillor Reg Owens under Council Procedure Rule 4.10 - Progress of Working Group looking into Mik Smith
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
24 Question submitted by Councillor Viv Stoddart under Council Procedure Rule 4.10 - Flooding in Milford Haven
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
25 Notice of Motion relating to putting Hywel Dda University Health Board into special measures
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  3. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  6. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  7. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Samuel Kurtz (Conservative Group)
  9. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  11. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  12. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  13. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  14. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  15. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  17. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  19. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  20. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  21. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  22. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  23. Cllr Michael Williams (Plaid Cymru Group)
  24. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  25. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  26. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
26 Notice of Motion relating to Webcasting of Council Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  3. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  4. Cllr Aden Arthur Brinn (Conservative Group)
  5. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  6. Ian Westley (Chief Executive)
  7. Webcast Finished