Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Tuesday, 19th March 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
3 b) 22 January 2019 - Welsh
Share this agenda point
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 Pay Policy Statement 2019-20
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  6. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  7. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  8. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  11. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  15. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  16. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  17. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  20. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  22. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  23. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  24. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  27. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  28. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  30. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  31. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  32. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  38. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  40. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  41. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  42. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  43. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  44. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  45. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  48. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  50. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  51. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  52. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  53. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  54. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  55. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  56. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  57. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  58. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  59. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  60. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  61. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  62. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  63. Cllr Michael James (Independent Group)
  64. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  65. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  66. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  67. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  68. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  69. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  70. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
6 Local Toilet Strategy
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Huw George (Independent Group)
  4. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  5. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  6. Cllr Huw George (Independent Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  10. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  11. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  12. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  13. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  14. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  16. Cllr Michael James (Independent Group)
  17. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  18. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Cllr Michael James (Independent Group)
  21. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  24. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  25. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  27. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  29. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  30. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  31. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  32. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  34. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  36. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  37. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  38. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  39. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  40. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  41. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  42. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  44. Cllr Michael James (Independent Group)
  45. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  46. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  47. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  48. Ms. Katie Daly (Strategic Project Officer)
  49. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  50. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  51. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  52. Cllr Huw George (Independent Group)
  53. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  54. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
7 County Farms Review Working Group interim report
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  8. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  9. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  10. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Huw George (Independent Group)
  16. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  18. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  19. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Huw George (Independent Group)
  24. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
8 Waste Working Group report
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  11. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  17. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  20. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  21. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  22. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  24. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  25. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  26. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  28. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  29. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
9 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  3. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Webcast Finished
Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
Head of Environmental Services and Public Protection