Services Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 11th April 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meetings
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
3 a) 28 January 2019 - English
3 b) 28 January 2019 - Welsh
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 Pilot Private Enforcement Initiative Update
Share this agenda point
  1. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  2. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr David Pugh (Independent Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  7. Cllr David Pugh (Independent Group)
  8. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  9. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  14. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  17. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  18. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  19. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  20. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  21. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  22. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  23. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  26. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  27. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  28. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  29. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  30. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  31. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  32. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  33. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  34. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  37. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  38. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  39. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  40. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  41. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  42. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  45. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  46. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  47. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  48. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  49. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  50. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  51. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  52. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  53. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  54. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  55. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  56. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  57. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  58. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  59. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  60. Cllr David Pugh (Independent Group)
  61. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  62. Cllr David Pugh (Independent Group)
  63. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  64. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  65. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  66. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  67. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  68. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  69. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  70. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  71. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  72. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  73. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  74. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  75. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  76. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  77. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  78. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  79. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  80. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  81. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  82. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  83. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  84. Cllr David Pugh (Independent Group)
  85. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  86. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  87. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  88. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  89. Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
  90. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
6 Planning Service
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  3. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  6. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  7. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  8. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  11. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  12. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  14. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  15. Cllr David Pugh (Independent Group)
  16. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  19. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  22. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  23. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  24. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  25. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  27. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  28. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  29. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  31. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  33. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  34. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  35. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  38. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Forward Work Programme 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Webcast Finished
Mr Richard Brown (Head of Environmental Services)
Head of Environmental Services and Public Protection