Services Overview and Scrutiny Committee - Tuesday, 11th June 2019 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Services Overview and Scrutiny Committee
Tuesday, 11th June 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
5 Report of District Enforcement Working Group
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  2. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  14. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  15. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  16. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  20. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  22. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  24. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  27. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  28. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  29. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  30. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  31. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  32. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  33. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  34. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  37. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  38. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  39. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  40. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  45. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  46. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  47. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  48. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  49. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  50. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  51. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  52. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  53. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  54. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  55. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  56. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  57. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  58. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  59. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
6 Flooding at Havens Head and Lower Priory
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  6. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  14. Resident
  15. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  16. Resident
  17. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  18. Resident
  19. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Resident
  22. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  23. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  24. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  25. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  26. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  27. Mr Paul Morgan (Senior Engineer)
  28. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  29. Resident
  30. Mr Paul Morgan (Senior Engineer)
  31. Resident
  32. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  33. Resident
  34. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  35. Resident
  36. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  37. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  38. Resident
  39. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  40. Resident
  41. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  42. Resident
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  46. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  47. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  48. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  49. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  50. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  51. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  52. Mr Duncan Betteley (Business Analyst)
  53. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  54. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  55. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  56. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  57. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  58. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  59. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  60. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  61. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  62. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  63. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  64. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  65. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  66. Resident
  67. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  68. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  69. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  70. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  71. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  72. Resident
  73. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  74. Resident
  75. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  76. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  77. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  78. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  79. Mr Paul Morgan (Senior Engineer)
  80. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  81. Resident
  82. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  83. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  84. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  85. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  86. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  87. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  88. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  89. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  90. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  91. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  92. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  93. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  94. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  95. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  96. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  97. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  98. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  99. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  100. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  101. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  102. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  103. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  104. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  105. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  106. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  107. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  108. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  109. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  110. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  111. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  112. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  113. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  114. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  115. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  116. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  117. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  118. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  119. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  120. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  121. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  122. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  123. Mr David Popplewell (Interim Head of Planning)
  124. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  125. Resident
  126. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  127. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  128. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  129. Cllr David Pugh (Independent Group)
  130. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  131. Resident
  132. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  133. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  134. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  135. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  136. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  137. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  138. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  139. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  140. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  141. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  142. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  143. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  144. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  145. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  146. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  147. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  148. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  149. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  150. Tim Bownes (Port of Milford Haven)
  151. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  152. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  153. Resident
  154. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  155. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  156. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  157. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  158. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  159. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  160. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  161. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  162. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  163. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  164. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  165. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  166. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  167. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  168. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  169. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  170. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Overview and Scrutiny Annual Report 2018-19
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr David Pugh (Independent Group)
  4. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  7. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  10. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  13. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  14. Cllr Reg Owens (Independent Group)
  15. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  16. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  19. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
8 Scrutiny of Strategic Partnerships
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  4. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
9 Forward Work Programme 2019-20
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Webcast Finished
Photograph of Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council