Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee - Thursday, 13th June 2019 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 13th June 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
1 Election of Vice Chairman for the Ensuing Municipal Year
Share this agenda point
  1. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
2 Apologies for absence
Share this agenda point
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
5 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
6 Employee Code of Conduct
Share this agenda point
  1. Neil Prior
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  4. Neil Prior
  5. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  8. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  9. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  12. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  13. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  14. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  15. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  16. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  17. Ms. Cathy Evans (Employee Relations Manager)
  18. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  19. Neil Prior
  20. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
7 Street Trading Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  2. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Marc Owen
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  9. Marc Owen
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  12. Marc Owen
  13. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  14. Marc Owen
  15. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  16. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  17. Marc Owen
  18. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  19. Marc Owen
  20. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  21. Marc Owen
  22. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  23. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  25. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  27. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  28. Marc Owen
  29. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  30. Marc Owen
  31. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  34. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  35. Marc Owen
  36. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  37. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Cllr Michael James (Independent Group)
  40. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Michael James (Independent Group)
  42. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  43. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  44. Marc Owen
  45. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  46. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  47. Cllr Stanley Hudson (Conservative Group)
  48. Marc Owen
  49. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  50. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  51. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  52. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
8 County Farms Policy Review Working Group report
Share this agenda point
  1. Bob Kilmister
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Michael James (Independent Group)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  11. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  12. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  13. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  14. Bob Kilmister
  15. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  16. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  18. Bob Kilmister
  19. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  22. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  23. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  24. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  25. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  26. Cllr Huw George (Independent Group)
  27. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  28. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  29. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  30. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  32. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  33. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  34. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  35. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  36. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  37. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
9 Overview and Scrutiny Annual Report 2018-19
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Huw George (Independent Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Michael James (Independent Group)
  12. Bob Kilmister
  13. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  14. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  15. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  16. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  17. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  18. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  19. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  20. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
10 Forward Work Programme
Share this agenda point
  1. Webcast Finished
Photograph of Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council