Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee - Thursday, 19th September 2019 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 19th September 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
1 Election of Vice Chairman
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
2 Apologies for absence
Share this agenda point
3 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Huw George (Independent Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
4 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
4 a) 13 June 2019 - English
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
4 b) 13 June 2019 - Welsh
Share this agenda point
5 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
7 Politically Restricted Posts
Share this agenda point
  1. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  6. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
6 Increase of Fees and Charges at Parc Gwyn
Share this agenda point
  1. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Mr John Hudson - Public Speaker
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Mr John Hudson - Public Speaker
  10. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  11. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Huw George (Independent Group)
  14. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  15. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  16. Cllr Huw George (Independent Group)
  17. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  18. Cllr Huw George (Independent Group)
  19. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  21. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  22. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  23. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  24. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  25. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  26. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  28. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  29. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  31. Cllr Huw George (Independent Group)
  32. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  33. Cllr Huw George (Independent Group)
  34. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  35. Cllr Huw George (Independent Group)
  36. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  37. Cllr Huw George (Independent Group)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Cllr Huw George (Independent Group)
  40. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  41. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  42. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  43. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  44. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  45. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  46. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  47. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  48. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  49. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  50. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  51. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  52. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  53. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  54. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  55. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  56. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  57. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  58. Cllr Huw George (Independent Group)
  59. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  60. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  61. Cllr Huw George (Independent Group)
  62. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  63. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  64. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  65. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  66. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  67. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  68. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  69. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  70. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  71. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  72. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  73. Cllr Huw George (Independent Group)
  74. Ms. Sarah Oliver (Business Change Manager)
  75. Cllr Huw George (Independent Group)
  76. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  77. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  78. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  79. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  80. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  81. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  82. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
8 Environmental Services Compliance Model
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  3. Cllr Huw George (Independent Group)
  4. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  7. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  8. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  9. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  10. Cllr Michael James (Independent Group)
  11. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  12. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  13. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  16. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  17. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  18. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  19. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  20. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  21. Sarah Edwards - Strategic Project Manager
  22. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  23. Sarah Edwards - Strategic Project Manager
  24. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  25. Sarah Edwards - Strategic Project Manager
  26. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  27. Sarah Edwards - Strategic Project Manager
  28. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  29. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  31. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Sarah Edwards - Strategic Project Manager
  33. Cllr Timothy Evans (Not affiliated to any Group)
  34. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  35. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  36. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  37. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  38. Cllr Michael James (Independent Group)
  39. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  40. Cllr Michael James (Independent Group)
  41. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  42. Cllr Michael James (Independent Group)
  43. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  44. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  45. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  46. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  47. Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
  48. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  49. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
9 County Farms Policy Review Task and Finish Group update report
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Ms. Helen McLeod-Baikie (Chief Property Officer)
  4. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  5. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  6. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  8. Cllr Michael James (Independent Group)
  9. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
10 Finance Panel Vacancy
Share this agenda point
  1. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
11 Forward Work Programme 2019 - 20
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Rhys Sinnett (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Webcast Finished
Photograph of  Richard Brown (Head of Environmental Services and Public P
Head of Environmental Services and Public Protection