Council
Thursday, 10th October 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Chairman's Announcements/Personal Matters
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
3 Leader's Announcements
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  4. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
4 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Paul Harries (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  7. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr David Pugh (Independent Group)
  9. Cllr Huw George (Independent Group)
  10. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  11. Cllr Huw George (Independent Group)
  12. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  13. Cllr John Davies (Independent Group)
  14. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  15. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  16. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  20. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
5 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
6 Swansea Bay City Deal - Pembroke Dock Marine Project
Share this agenda point
  1. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  2. Andy Edwards (Port of Milford Haven)
  3. Tim James (Port of Milford Haven)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  7. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  10. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  12. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  15. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  17. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  22. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  23. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  24. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  25. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  27. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  28. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  30. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  31. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  32. Cllr David Lloyd (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  34. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  35. Ian Westley (Chief Executive)
  36. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr David Pugh (Independent Group)
  38. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  39. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  40. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  41. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  42. Tim James (Port of Milford Haven)
  43. Cllr Phillip Kidney (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  46. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  47. Cllr Michael James John (Independent Group)
  48. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  49. Cllr Michael James John (Independent Group)
  50. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  51. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  52. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  53. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  54. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  55. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  56. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  57. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  58. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  59. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  60. Cllr David Bryan (Conservative Group)
  61. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  62. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  63. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  64. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  65. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  66. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  67. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  68. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  69. Cllr John Davies (Independent Group)
  70. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  71. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  72. Tim James (Port of Milford Haven)
  73. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  74. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  75. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  76. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  77. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  78. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  79. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  80. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  81. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  82. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  83. Andy Jones (Port of Milford Haven)
  84. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  85. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  86. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  87. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  88. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  89. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  90. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  91. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  92. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  93. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  94. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  95. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  96. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  97. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  98. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  99. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  100. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  101. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  102. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  103. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  104. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  105. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  106. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  107. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  108. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  109. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  110. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  111. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  112. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  113. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  114. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  115. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  116. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  117. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  118. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  119. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  120. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  121. Ian Westley (Chief Executive)
  122. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  123. Ian Westley (Chief Executive)
  124. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  125. Ian Westley (Chief Executive)
  126. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  127. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  128. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  129. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  130. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  131. Miss Claire Jones (Monitoring Officer)
  132. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  133. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  134. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  135. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  136. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  137. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  138. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  139. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  140. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
7 Notice of Motion relating to State Pension arrangements for all women born on or after 6 April 1951
Share this agenda point
  1. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Samuel Kurtz (Conservative Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  8. Cllr Michael James John (Independent Group)
  9. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  10. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  11. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  13. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
7 Notice of Motion relating to State Pension arrangements for all women born on or after 6 April 1951
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
8 Commercial Property Grant Scheme in Pembroke Dock - Correspondence
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  17. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  19. Ian Westley (Chief Executive)
  20. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  23. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
9 Review of polling districts, polling places and polling stations
Share this agenda point
  1. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
10 Allocation of Committee Seats
Share this agenda point
  1. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  2. Mrs Susan Sanders (Committee Services Manager)
  3. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  4. Mrs Susan Sanders (Committee Services Manager)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  12. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Mark Carter (Conservative Group)
  14. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  16. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  27. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  28. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Jacob Williams (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
11 Municipal Calendar - October 2019 - October 2020
11 Municipal Calendar - October 2019 - October 2020
Share this agenda point
  1. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
12 Appointment of Head of Children's Services
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
13 Proposed Change to Head of Performance and Community Portfolio
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  4. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  7. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  8. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  9. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  11. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  13. Ian Westley (Chief Executive)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  16. Ian Westley (Chief Executive)
  17. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  18. Ian Westley (Chief Executive)
  19. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  21. Ian Westley (Chief Executive)
  22. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
14 Review of Education Provision in the Preseli Cluster of Schools
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  6. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  7. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr John Davies (Independent Group)
  10. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  12. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  13. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  14. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  15. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  16. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  17. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  19. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
15 ALN Provision At Milford Haven School
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Alison Tudor (Labour Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Cllr Stephen Joseph (Not affiliated to any Group)
  11. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  12. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
16 Sixth Form Provision at Milford Haven School
Share this agenda point
  1. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  6. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  7. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Pat Davies (Not affiliated to any Group)
  10. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  13. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  15. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  16. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  17. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  18. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  19. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  20. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  21. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  23. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  25. Cllr John Davies (Independent Group)
  26. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  27. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  28. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  29. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  30. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  33. Cllr John Davies (Independent Group)
  34. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  35. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  37. Cllr Mike Stoddart (Not affiliated to any Group)
  38. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  39. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  40. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  41. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
17 Pembrokeshire County Council Improvement Review 2018-19
Share this agenda point
  1. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  7. Cllr David Simpson (Not Affiliated to Any Group)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  10. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  12. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  14. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  18. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  23. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  24. Ian Westley (Chief Executive)
  25. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  26. Ian Westley (Chief Executive)
  27. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  28. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  29. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  30. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  31. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  33. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  34. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  35. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  36. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  37. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  38. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  39. Cllr Aaron Leigh Carey (Conservative)
  40. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  41. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  42. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  43. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  44. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  45. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  47. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  48. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  49. Cllr Michael James John (Independent Group)
  50. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  51. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  52. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  53. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  54. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  55. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  56. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  57. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  58. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  59. Mr Ceri Davies (Head of Human Resources)
  60. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  61. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  62. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  63. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  64. Cllr Myles Pepper (Independent Group)
  65. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  66. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  67. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  68. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  69. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  70. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  71. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  72. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  73. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  74. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  75. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  76. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
18 Empty Property Discount - Removal of Funding
Share this agenda point
  1. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr John Davies (Independent Group)
  8. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  10. Mrs Kate Evan-Hughes (Director for Children and Schools)
  11. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
19 Question submitted by Councillor John Davies under Council Procedure Rule 4.10 - Education Performance in Pembrokeshire
Share this agenda point
20 Question submitted by Councillor John Davies under Council Procedure Rule 4.10 - Adequacy of Safeguarding Arrangements in Schools
Share this agenda point
  1. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr John Davies (Independent Group)
  3. Cllr Tessa Hodgson (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr John Davies (Independent Group)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
21 Questions submitted by Councillor David Pugh under Council Procedure Rule 4.10 - Decision to place a shipping container on South Beach, Tenby
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
22 Question submitted by Councillor David Howlett under Council Procedure Rule 4.10 - Introduction of Local Tourism Tax
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr David Howlett (Conservative Group)
  3. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
23 Question submitted by Councillor Brian Hall under Council Procedure Rule 4.10 - Cost of New Buildings for Recycling and Waste Services
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  3. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  6. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
24 Question submitted by Councillor Brian Hall under Council Procedure Rule 4.10 - Provision of Waste Bags for larger families
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  3. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  5. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
25 Question submitted by Councillor Brian Hall under Council Procedure Rule 4.10 - Delivery arrangements for Waste and Recycling Boxes
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  4. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
26 Question submitted by Councillor Sam Kurtz under Council Procedure Rule 4.10 - Water Quality issue on Barham Road, Trecwn
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Samuel Kurtz (Conservative Group)
  3. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  4. Cllr Guy Woodham (Labour Group)
  5. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
27 Question submitted by Councillor Jamie Adams under Council Procedure Rule 4.10 - Welsh Government Funding towards Cleddau Bridge Tolls
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  4. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
28 Question submitted by Councillor Jamie Adams under Council Procedure Rule 4.10 - Additional Funding for the Neyland Community Hub Project
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  3. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  6. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
29 Question submitted by Councillor Jamie Adams under Council Procedure Rule 4.10 - Performance of the Contact Centre
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Jamie Adams (Independent Group)
  6. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Simon Hancock (Not affiliated to any Group)
30 Notice of Motion relating to Incidents of Vandalism to the Authority's Properties
Share this agenda point
  1. Webcast Finished