Democratic Services Committee
Thursday, 24th October 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
Share this agenda point
1 Apologies for Absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
4 Training and Development of Members
Share this agenda point
  1. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  2. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  3. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  10. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Kevin Doolin (Not affilitated to any Group)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  14. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  15. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  16. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  17. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  18. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  19. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  20. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  21. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  22. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  24. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  25. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  26. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  27. Ms. Wendy Roach (Corporate Learning & Development Adviser)
  28. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  29. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
5 Implementation of the new Pembrokeshire County Council Behaviour Standard
Share this agenda point
  1. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  10. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  14. Mrs Victoria Hall (Principal Learning and Development Adviser)
  15. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  16. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  17. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  19. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
6 Scrutiny Improvement Action Plan update
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  10. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  12. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  13. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  15. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  16. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  17. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  18. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  20. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  21. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
7 Protocol for the relationship between Cabinet and Overview and Scrutiny Committees
Share this agenda point
  1. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  6. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  7. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  10. Mr Nick Evans (Partnership and Scrutiny Support Manager)
  11. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  12. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  13. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  14. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  15. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  16. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  17. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  18. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  20. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  21. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  23. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
8 Notices of Motion referred to Overview and Scrutiny Committees
Share this agenda point
  1. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  8. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  9. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  10. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  13. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  16. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  17. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  18. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  20. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  21. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  22. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  23. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  24. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  25. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  26. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  27. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  28. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  29. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  30. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  31. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Elwyn Morse (Independent Group)
  33. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  34. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  35. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  36. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  37. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  38. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
9 Annual Reports by Members 2018/19
Share this agenda point
  1. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  6. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  9. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  12. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
10 Independent Remuneration for Wales
Share this agenda point
  1. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  2. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  4. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  5. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  6. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Paul Rapi (Plaid Cymru Group)
  8. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  9. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  10. Mrs Claire Incledon (Head of Legal and Democratic Services)
  11. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  12. Webcast Finished