Services Overview and Scrutiny Committee
Thursday, 21st November 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 
Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 NoM relating to incidents of vandalism on the Authority's properties
Share this agenda point
  1. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
6 Pembrokeshire Nature Partnership
Share this agenda point
  1. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  2. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  3. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  8. Anthony Rogers
  9. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Michelle Webber (Conservation/Sustainability Appraisal Officer)
  12. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  13. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  14. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  15. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  16. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  17. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  18. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  19. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  20. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  21. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  22. Cllr David Pugh (Independent Group)
  23. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  26. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  27. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  28. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  29. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  30. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  31. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  32. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  33. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  34. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr John Cole (Not affiliated to any Group)
  37. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  38. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  39. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  40. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  41. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  42. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Cllr Ken Rowlands (Independent Group)
  45. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  46. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  47. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  48. Anthony Rogers (Biodiversity Implementation Officer)
  49. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  50. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  51. Cllr Cris Tomos (Plaid Cymru Group)
  52. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
7 Emergency Response Working Group Update
Share this agenda point
  1. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  2. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  3. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  4. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  5. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  6. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  9. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  10. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  11. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  12. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  13. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  14. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  15. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  16. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  17. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  18. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  19. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  21. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  23. Cllr David Pugh (Independent Group)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  26. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  27. Cllr Anthony Wilcox (Labour Group)
  28. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  29. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  30. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  31. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  32. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  33. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  34. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  35. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  36. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  37. Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
  38. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  39. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  40. Cllr Phil Baker (Not affiliated to any Group)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Viv Stoddart (Not affiliated to any Group)
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
8 Service Performance Data Q2 2019-20
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  2. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  3. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  4. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  5. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  6. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  7. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  8. Cllr David Pugh (Independent Group)
  9. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  10. Cllr David Pugh (Independent Group)
  11. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  12. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  13. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  14. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  15. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  16. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  17. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  18. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  19. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  20. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  21. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  22. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  23. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  24. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  25. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  26. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  27. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  28. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  29. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  30. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  31. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  32. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  33. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  34. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  35. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  36. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  37. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  38. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  39. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  40. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  41. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  42. Cllr Jonathan Preston (Plaid Cymru Group)
  43. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  44. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  45. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
9 Forward Work Programme 2019-20
Share this agenda point
  1. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  2. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  3. Cllr Thomas Tudor (Labour Group)
  4. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  5. Cllr Diane Clements (Conservative Group)
  6. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  7. Cllr Brian Hall (Independent Group)
  8. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  9. Lynne Richards - Partnership and Scrutiny Support Coordinator
  10. Cllr Rob Summons (Conservative Group)
  11. Webcast Finished
Slide selection

 

Mr Darren Thomas (Head of Infrastructure)
Head of Infrastructure
Pembrokeshire County Council