Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee - Tuesday, 12th November 2019 at 10:00am - Pembrokeshire County Council

Policy and Pre-decision Overview and Scrutiny Committee
Tuesday, 12th November 2019 at 10:00am 

Agenda

Slides

Transcript

Map

Resources

Forums

Speakers

Votes

 

We are currently experiencing some technical issues with a couple of our microphones for today's meeting and this is being looked into. We apologise for any in-convenience.

Start of webcast
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
1 Apologies for absence
Share this agenda point
2 Declarations of Interest
Share this agenda point
  1. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Kevin Doolin (Not affilitated to any Group)
  3. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
3 Minutes of Previous Meeting
Share this agenda point
  1. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
4 Public Submission/Correspondence
Share this agenda point
5 Community Asset Transfer Policy
Share this agenda point
  1. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Dilys Burrell
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  8. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  9. Ms. Helen McLeod-Baikie (Chief Property Officer)
  10. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  11. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  14. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  15. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  16. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  17. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  18. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  19. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  20. Ms. Helen McLeod-Baikie (Chief Property Officer)
  21. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  22. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  23. Cllr Huw George (Independent Group)
  24. Ms. Helen McLeod-Baikie (Chief Property Officer)
  25. Cllr Huw George (Independent Group)
  26. Dilys Burrell
  27. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  28. Cllr Bob Kilmister (Liberal Democrat)
  29. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  30. Dilys Burrell
  31. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  32. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
7 Communications Review
Share this agenda point
  1. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Cllr Michelle Bateman (Not affiliated to any Group)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  6. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  7. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  8. Mr Richard Edwards Finance &Transformation Officer
  9. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  10. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  11. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Huw George (Independent Group)
  14. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  15. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  16. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  17. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  18. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  19. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  20. Cllr Michael James (Independent Group)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  22. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  23. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  24. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  25. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  26. Cllr Huw George (Independent Group)
  27. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  28. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  29. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  30. Cllr Paul Dowson (Not affiliated to any Group)
  31. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  33. Cllr Vic Dennis (Labour Group)
  34. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  35. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  36. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  37. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  40. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  41. Cllr Pearl Llewellyn (Not Affiliated to any Group)
  42. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  43. Cllr Michael James (Independent Group)
  44. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  45. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  46. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  47. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  48. Cllr Neil Prior (Not affiliated to any Group)
  49. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  50. Mr Jonathan Haswell (Director of Resources)
  51. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  52. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
6 New Destination Management Plan (DMP) and Alternative Delivery Model
Share this agenda point
  1. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Cllr Huw George (Independent Group)
  8. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  9. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  10. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  11. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  12. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  13. Cllr Michael James (Independent Group)
  14. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  17. Cllr Huw George (Independent Group)
  18. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  19. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  20. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  21. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  22. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  23. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  24. Cllr Michael James (Independent Group)
  25. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  26. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  27. Cllr Huw George (Independent Group)
  28. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  29. Cllr Huw George (Independent Group)
  30. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  31. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  32. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  33. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  34. Cllr Paul Miller (Labour Group)
  35. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  36. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  37. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  38. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  39. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  40. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  41. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
8 Local Development Plan 2 (2017-2033) - Deposit Plan Consultation
Share this agenda point
  1. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  2. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  3. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  4. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  5. Cllr Huw George (Independent Group)
  6. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  7. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  8. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  9. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  10. Cllr Michael James (Independent Group)
  11. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  12. Cllr Michael Evans (Not affiliated to any Group)
  13. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  14. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  15. Cllr Michael James (Independent Group)
  16. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  17. Mr Bob Smith (Principal Planning Officer)
  18. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  19. Cllr Anthony Baron (Conservative Group)
  20. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  21. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  22. Ms. Sara Morris (Development Plans & Conservation Manager)
  23. Cllr Jon Harvey (not affiliated to any group)
  24. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  25. Dr Steven Jones (Director of Community Services)
  26. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
  27. Cllr Joshua Beynon (Labour Group)
9 Forward Work Programme 2019-20
Share this agenda point
  1. Webcast Finished
Slide selection
No profile image available for Mr Richard Edwards Finance &Transformation Officer
(Principal Finance and Transformation Officer)